poniedziałek, 1 lutego 2016

Jagody Acai - owoce z dżungli


Jagody Acai, które swoim wyglądem przypominają wszystkim nam znane borówki, zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością w Europie.
Można je znalaźć w wielu sklepach ze zdrową żywnością także w Polsce. Nie są to jednak świeże owoce a tzw. pulpa Acai.


Acai_000027518833_Small.jpg


Acai (naukowa nazwa euterpa warzywna) są owocami palmy brazylijskiej, występującej w amazońskiej dżungli. Natrafienie na świeże jagody Acai w sklepach, nawet tutaj w Brazylii, graniczy z cudem. A to dlatego, że owoce bardzo szybko tracą swoje właściwości odżywcze. Z tego względu przetwarza się na pulpę i w takiej postaci spożywa je się w Brazylii i reszcie świata.

Jeśli chodzi o wartości odżywcze, to Acai bez wątpienia bije wszelkie rekordy! Przede wszystkim ze względu na ogromną ilość antyoksydantów. W rankingu ORAC (oxygen radical absorbance capacity) znajduje się na 7 pozycji i jest najwyżej usytuowanym owocem. Jagody te są rónież bogate w białko (!). W internecie natrafić można na sporą rozbierzność jeśli chodzi o dokładną zawartość białka. Bardzo często podawane są dane pulpy Acai, która nierzadko "wzbogacana" jest innymi składnikami. Ważne jest więc, aby przy zakupie zwracać uwagę na skład, aby Acai w Acai było jak nawięcej, a najlepiej 100%. Wracając jednak do zawartości białka, 100 g świeżych owoców  zawiera aż 13 g! Żeby być bardziej wiarygodną (mnie też długo nie chciało wierzyć w tę kosmicznie wysoką zawartość białka w OWOCU) podaję źródło.
Na białku i antyoksydantach się jednak nie kończy. Acai są także źródłem drogocennych kwasów tłuszczowych omega 3,6 i 9, które odpowiedzialne są za obniżenie złego cholesterolu, a podwyższenie tego dobrego. Ze względu na wysoką zawartość polifenoli, usprawniają pracę układu krwionośnego, zapobiegając skurczom naczyń krwionośnych. Jagody są również bogate w witaminy, a mianowicie B1, B2, C, E, a także sód, potas, beta karoten, żelazo i wapń. Nie brakuje w nich także aminokwasów (aż 18!), które wzmacniają układ mięśniowy.
Tabela wartości odżywczych jest dostępna TUTAJ.

Jagody Acai mają jednak jeden mankament. Są niestety dość kaloryczne. 100 g owoców to aż 250 kcal. Dlatego nie są one polecane tym, którzy próbują schudnąć. Polecane są natomiast wszystkim tym, którzy potrzebują szybkiego zastrzyku energii. Koktail z Acai świetnie pobudza i dodaje energii. Tutaj w Brazylii Acai jest ulubioną przekąską potreningową. Sklepiki z Acai spotkać można tutaj na kazdym kroku. Mają one formę albo małej kawiarenki, jak np tutaj:


bądź też małego, często ruchomego stoiska:


Najpopularniejszą formą Acai jest pulpa Acai, bardzo często zmiksowana z bananami i serwowana z granolą bądź swieżymi owocami, nazywana w Brazylii Açaí na tigela. Brazylijczycy uwielbiają łączyć ją również z mleczkiem skondensowanym, co niestety dodatkowo podnosi wartość kaloryczną.


Ja osobiście za Acai szaleję! Jest to jedno z moich ulubionych śniadań. Serwuję je z granolą i świeżymi owocami.

A tak wygląda już wymieszane... ;-)


Jeśli jeszcze nie próbowaliście, koniecznie musicie się skusić! A ja już mieliście z Acai do czynienia to koniecznie podzielcie się wrażeniami :)